Rahatlamaya Hazırmısınız?

Buhar Odasının Faydaları Nelerdir?

Buhar odası isminden de belli olduğu gibi içi buhar ile dolu olan bir odadır. Mozaik kaplı, bazı küçük hacimli buhar odalarında oturduğunuzda, etrafınızı buhar kaplamaya başlamasından itibaren ancak 15 dakika rahat oturabilirsiniz çünkü sıcaklık oldukça yükselmiş olur. Buhar odasının faydaları saymakla bitmeyecek kadar olsa da en önemli faydalarını aktarmak istiyoruz.
Buhar banyosu vücut toksinlerinden arınmanın en basit yolu olarak düşünülmüştür. Bu yolla cildin gözenekleri açılır, milyonlarca ter bezesi salgılama yapmaya başlar, vücut ürettiği metabolik maddeleri ve diğer atıkları dışarı atar. Terleme yoluyla vücut atıklarının %30’a kadar varan miktarı vücuttan uzaklaştırılır.

Buhar odasının faydaları şu şekilde sıralanabilir;

  • Buhar banyosu solunum şartlarında düzelme için etkin bir tedavidir ve soğuk algınlığında, sinüzitte, bronşitte, alerjik hastalıklarda tavsiye edilir.
  • Buhar, üst solunum yolu zarlarının iltihaplanmasında ve tıkanmasında rahatlama sağlar.
  • Havayı nemlendirerek boğaz tahrişini iyileştirir.
  • Buhar, kasları gevşetir ve öksürüğü azaltır.
  • Terleme yolu ile gözeneklerin açılmasını ve cildin ölü hücrelerden arınarak son derece pürüzsüz ve canlı bir görünüme ulaşmasını sağlar.
  • Dolaşım sistemini hızlandırarak ve düzenleyerek ayrıca kan proteinlerini arttırarak oksijenin hücrelere daha yoğun gitmesini sağlar.
  • Buhar odasının rahatlatıcı ve dinlendirici etkisi yorgunluk ve stres gibi olumsuzlukları ortadan kaldırarak sinir sistemi için de olumlu etki yapar.
  • Egzersiz yaptıktan sonra buhar odasına girmek adale ağrılarına sebep olan laktik asidin terleme ile atılmasını sağlar. Bu da daha az kas yorgunluğu anlamına gelmektedir.

Buhar odasının zararları nelerdir?

Kullanım süresine özen gösterilmelidir.

Buhar odalarının kullanım amacının fayda getirmesi gerektiği bir gerçektir. Bu sebeple kullanımına da dikkat edilmelidir. Daha fazla kalmak hiçbir sağlık sorununu çözmeyeceği gibi birçok sağlık problemlerine sebep olmaktadır. Fazla miktada buhara maruz kalmak solunum sıkıntılarına geçici öksürük krizlerine sebep olabilmektedir.

Tercih edilen buhar odası işletmesi özenle seçilmelidir.

Buhar odalarındaki nem miktarının %100 olmasından dolayı bakteri ve mikrop üremelerine açık olan bir ortamdır. İyi temizlenmeyan buhar odaları fayda sağlamak yerine mikrop saçmaktadır. Böyle bir durumu engelleyebilmek adına saygın ve hijyenik koşulları sağlayan işletmelere gidip, olası olumsuz etkilerden korununuz.

Astımlı hastalar dikkat etmelidir.

Her ne kadar astıma iyi geldiği söylensede ciddi astım ve nefes alma problemi yaşayan kişilerin bu odalara girmeden önce 2 kez düşünülmeleri gereklidir. Buhar odaları estım krizini tetikleyen ve riski artıran bir etkiye sahiptir.

 

Okunma 3020 defa
Öğeyi Oyla
(0 oy)

qr kode footer1

Biz Kimiz?

2500 metrekare zemin üzerindeki Sağlık Kulübümüz'de son teknoloji Gym Cardio alanı, 2 si süit toplam 4 adet masaj odası, Türk Hamamı, Buhar odaları, Sauna, Kar çeşmesi, Himalaya Tuz odası, Özel Pilates ve Power Plate dersleri, 18 metre kapalı havuz ve çocuk havuzu, Dinlenme odası, Solaryum, Lazer Epilasyon Merkezi, Ozon Sauna terapi merkezi ve Hidro Masaj bölümümüz bulunmaktadır.

1472487545 facebook 1472487475 twitter 1472487506 youtube 1472487517 instagram 1472487498 pinterest 1472487575 linkedin 1472487561 googleplus 1472487604 tumblr 1473192108 Flickr

Bültene Üye Ol

e - posta listemize abone olarak, bizimle ilgili en son kampanyaları veya haberleri alabilirsiniz. ---------------------------------------------------------
Asla Spam gönderilmez!
JoomShaper