Daha, Dahada Sıcak Olacak...

Sauna nedir? :

Vücuda uyğulanan sıcaklıkla Kişinin terlemesinin sağlandığı ahşap ve ayrıca izolasyon yapılmış bir odadır. Sauna nedir? denildiğinde aklımıza hemen sıcak ve buharlı bir oda gelir. Ama aslında saunada buhar değil kuru sıcak bulunur. Buhar sadece kabindeki nem oranını arttırmak için ısıtıcıdaki özel volkanik taşların üzerine su döküldüğü zaman oluşur. Böylece oluşan sıcak ve nemli ortamda vücut terlemiş olur ve sauna kullanımı gerçekleşir.

Saunanın Sağlığa Faydaları

Sauna’nın faydaları arasında başta gelen zayıflamaya katkısıdır. Saunada terleme vücudun gevşemesini sağlar, terlemeyle birlikte hem deri üzerindeki toksinler temizlenir, hem içerideki zararlı kimyasallar terleme yoluyla dışarı atılır. Savunada terleme ayrıca cilt sağlığına faydalıdır. Fakat aşırıya kaçmamalıdır. Sauna kas sağlığına faydalıdır, kaslardaki yağ oranının dengelenmesini sauna terlemesi sağlayabilir. Ayrıca sauna stres atmayı sağlar. Kasların gevşemesini sağlayan sauna terlemesi, haliyle sinir ve ruh sağlığına katkıda bulunur.

Saunanın Cilde Faydaları: Sauna cilt sağlığına faydalıdır, eski çağlardan itibaren cilt hastalıklarının tedavisinde alternatif olarak kullanılır. Sauna buharı terlemeyi sağlar, böylece cildi temizlenmesi yanında hücrelerin yenilenmesine etki eder. Sauna cilt bakımına destek olur. Şimdiye kadar yapılan araştırmalar, saunanın cilt gözeneklerini temizleyerek, kılcal damarlardaki dolaşımı arttırdığını ortaya koymuştur. Saunanın cilde faydaları arasında gösterilen bir diğer özelliği ise, ciltde meydana gelen kırışıklıkların arasını dokuları güçlendirerek doldurmasıdır. Böylece saunanın cilde etkisi, sağlıklı, temiz, yumuşak ve ışıltılı cilt yapısı olarak ortaya çıkar.

Strese Karışı Sauna: Bazı araştırmalar saunanın strese karşı iyi geldiğini ortaya koymuştur. Tıbbi çalışmalar stresin kalbi olumsuz yönde etkilediğini ortaya koyar. Sauna ısı banyosu vücutta kasların ve sinirlerin gevşemesini sağlayarak dolaylı olarak kalp sağlığına fayda sağlar. Aynı şekilde stresin atılmasına yardım eden sauna genel anlamda sinirlerin rahatlamasını ve hafiflemesini sağlayabilir.

Kaslara Faydaları: Sauna ısısı kas sağlığına faydalıdır. Yüksek ısıda terleme sağlanarak yağların yakılmasına yardımcı olur. Böylece kaslardaki yağ oranının dengelenmesine faydalıdır. Ayrıca sauna kan dolaşımı arttırır, yüksek ısıda genişleyen damarlar kan sürkilasyonun artmasına yardımcı olur. Böylece vucutdaki oksijen dolaşımı artar bu da yağ yakımını teşvik ederek kaslara artı fayda sağlayabilir.

Sauna Toksini Temizler: Kontrol altında etkili terlemenin sağlık açısından kanıtlanmış bir çok faydaları vardır. Sauna ısısı bünyedeki terlemeyi arttırarak kandaki ısıyı cildin yüzeyinde doğru yönlenmesine yardımcı olur. Böylece kanda ve vücudun içerinden bulunan toksinlerin terleme yoluyla deri ve ciltten dışarıya atılmasını sağlayarak vücutta temizlik sağlar.

Derin Uyku: Araştırmalar derin ve rahat uyku için saunanın faydalı olduğunu ortaya koymuştur. Sauna endorfin dengesini düzenleyerek vücutta belirli bir rahatlama ve gevşeme sağlar. Böylece durum derin bir uyku çekmeye etki eder.

Sauna Faaliyeti: Saunaya girmenin faydaları arasında göstereceğimiz diğer faktör, saunada yapılan sosyal aktiviteler. Sauna yakın arkadaş veya aile bireyleri ile sosyalleşebilecek önemli bir ortamdır. Bu özelliğinden dolayı özellikle gelişmiş ülkelerde stresli işler yapan kişiler birlikte sauna faaliyetleri düzenler.

Kalp Sağlığına Faydaları: Saunada yüksek ısının yardımıyla vücut ısısı arttırlır. Tıbbi araştırmalar, sıcaklık arttıkça kalp atış hızının arttığını ortaya koymuştur.Düzenli olarak saunaya girmek, sauna ısısı altında kalp damar ve kaslarına bu şekilde egzersizler yaptırmak kalp sağlığını korumaya yardımcı olur.

Dikkat: Bu kural sağlıklı kişiler için geçerlidir, sauna kalp sağlığına zararlı olabilir. Eğer bilinen bir kalp rahatsızlığınız var ise sauna kalp sağlığınıza zarar verebilir. Kalp rahatsızılığı olan kişiler doktorlarına danışarak saunaya girmelerini öneririz.

Kaloriyi Yakar: Sauna kalori ilişkisini hepimizi biliriz. Sauna kaloriyi yakmaya yardımcı olduğu için, kilo vermek isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Amerikan Ordusunun tarafından yapılan araştırmada kişiye göre bir sauna seansında 500 grama kadar kalori yakılabilir, enerjiye dönüştürülebilir. Sauna ısısında kalp atışı arttıkça vücudun aktivitesi artar ve yüksek oranda kalori enerjiye dönüşür. Bundan yola çıkarak sauna zayıflatır diyebiliriz.

Saunanın Vücuda Faydaları: Buharlı saunanın faydaları, vücut sağlığı için önemlidir. Özellikle kış aylarında sık rastlanan grip, nezle gibi hastalıklara karşı sauna etkili tedavi metodu olabilir. Yüksek ısıda kan hücrelerinin artması sağlanırken, hastalıklara neden olan virüs, mikrop ve zararlı maddeler yok edilir. Bu özelliğinden dolayı, sauna gribe faydalıdır. Gribe neden olan mikroplardan vücudu temizler. Buharlı sauna nezleye faydalıdır, fakat saunanın faydalarından maksimum derecede faydalanmak için uyulması gereken bazı kurallar var, onlardan yazının ilerleyen kısmında bahsedeceğiz. Sauna genel anlamda vücuda faydalıdır ve hastalıklarla mücadeleyi arttırır.

Sauna Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Saunalarda yaygın olarak, sauna kokusu kullanılmaktadır. Sauna kokusu sinir sistemi üzerinde etkilidir ve sağlık açısından faydalıdır. Daha eski çağlarda sauna kokuları doğal yollarla hazırlanırlardı. Eskiden, meyve aromalı sauna kokusu, çam sauna kokusu, limon veya mentol sauna kokuları solunum yolu başta olmak üzere bir çok açıdan sağlığa faydalıdır. Fakat son zamanlarda kimyasalların fazla kullanıldığı sauna kokuları bazı sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Saunanın Zararları

  • Sauna kalp hastalarına önerilmez. Kalp hastalarının saunadan uzak durmaları önerilmektedir. Çünkü sauna kalp atış hızının artmasını sağlar.
  • Sauna astım hastalığına zararlıdır. Sağlık uzmanları astım ataklarını tetiklediğini savunmaktadırlar. Sauna kokusu için kullanılan kimyasal meddeler ayrıca astım hastalarına iyi gelmez.
  • Epilepsi hastalarına sauna önerilmez.
  • Bazı kanser çeşitlerine sauna iyi gelmemektedir. Kanser hastalarının sauna girmeden önce doktorlarına başvurmaları önerilir.
  • Saunanın migreni tetiklediği düşünülmektedir.
  • Sauna tansiyona iyi gelmez. Tansiyon hastalarının saunaya girmeden önce doktorlarına danışmaları önerilir.
  • Sauna havlusu sağlık açısından önemlidir. Sauna havlusunun hijyen olduğuna ve daha önce kullanılmadığına dikkat etmelisiniz.
  • Sauna öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var. Sauna öncesi sauna ısısının çok yüksek olmadığından emin olmalısınız. Isıyı giderek arttırmalısınız. İlk 10-15 dakika vücudu yüksek ısıya maruz bırakmamalısınız.
  • Sauna sonra kurulanmaya dikkat etmelisiniz. Sauna sonra 20 dakika bekledikten sonra bolca sıvı tüketmelisiniz.

Tavsiyeler

Eğer kalp, astım, tansiyon, böbrek ile ilgili hastalıklarla mücadele ediyorsanız mutlaka saunaya girmeden önce doktorunuza danışınız. Sauna öksürük, nezle, grip gibi hastalıklara iyi gelir, yalnız sauna sonrası iyi kurulanmalısınız bu hastalıklara yakalanma oranınız kış aylarında oldukça yüksek. Sauna sonrası mutlaka sıvı tüketmelisiniz.

View the embedded image gallery online at:
http://merterfitness.com/sauna#sigProGalleria0688093cd2

 

Okunma 1790 defa
Öğeyi Oyla
(0 oy)

qr kode footer1

Biz Kimiz?

2500 metrekare zemin üzerindeki Sağlık Kulübümüz'de son teknoloji Gym Cardio alanı, 2 si süit toplam 4 adet masaj odası, Türk Hamamı, Buhar odaları, Sauna, Kar çeşmesi, Himalaya Tuz odası, Özel Pilates ve Power Plate dersleri, 18 metre kapalı havuz ve çocuk havuzu, Dinlenme odası, Solaryum, Lazer Epilasyon Merkezi, Ozon Sauna terapi merkezi ve Hidro Masaj bölümümüz bulunmaktadır.

1472487545 facebook 1472487475 twitter 1472487506 youtube 1472487517 instagram 1472487498 pinterest 1472487575 linkedin 1472487561 googleplus 1472487604 tumblr 1473192108 Flickr

Bültene Üye Ol

e - posta listemize abone olarak, bizimle ilgili en son kampanyaları veya haberleri alabilirsiniz. ---------------------------------------------------------
Asla Spam gönderilmez!
JoomShaper