Yeni Tas Yeni Hamam...

Gelin Hamamı

Türk kültüründe evlenme geleneklerinden bir tanesi gelin hamamı adetidir. Osmanlıdan bu yana süren gelin hamamı adeti son yıllarda düğün telaşı içinde ihmal edilse de çeşitli şekillerde halen sürdürülüyor. Gelin hamamının geleneksel amacı gelinin, damadın annesi ve akrabaları tarafından fiziksel açıdan görülmesidir. Günümüzde bu özelliğinden ziyade gelinin düğün öncesinde stresi atacağı yemekli bir eğlence özelliği taşıyor.

Hurry Inn Hotel Merter Fitness Sağlık Klubü olarak bu özel gününüzü unutamıyacağınız bir güne dönüştürüyoruz.


Gelin hamamında, gelin için hazırlanmış özel bir bölümde, köpüklü masaj, kese ve düğün öncesi cilt bakımı yapılıyor. Bu da düğününüzü pırıl pırıl bir ciltle karşılamanızı sağlıyor. Onca düğün hazırlığı ve stresten sonra böyle bir terapi elbette gerekli. Gül suyuve Türk kahvesi peelingi de gelin hamamının olmazsa olmazlarından!

Gelin hamamı organizasyonlarında illa ki müzik olur. Yakın arkadaşlarınızla doyasıya dans edip, gönlünüzce eğlenebilirsiniz.

Ayrıca gelin hamamında es geçilmeyen bir diğer ayrıntı da, ikramlar. Hurry Inn Hotel Merter Fitness Sağlık Klubü olarak gelin tarafı için özel olarak dekore edilmiş kısımda tatlı ve soğuk içecek ikramları bulunuyor. Aynı zamanda isteğe bağlı olarak açık büfe seçeneği de mevcut. Hamama katılmak istemeyen gelinin yakınları ise başka bir bölümde vakit geçirebiliyor. Size de bu güzel günün keyfini doyasıya çıkarmak kalıyor

Hamam ve Sağlık

Hamam kültürünün geçmişten günümüze kadar gelişinde daha çok mimari yapı, sosyal ve kültürel gelenekler ön planda tutulduğu için hamamın sağlık yönü hep ihmal edilmiştir. Doğrusunu söylemek gerekirse, hamam işletmeleri daha çok eğitimsiz, bilgisiz insanların elinde işlediği için her şey tesadüflere ve geleneklere bağlı olarak gelişmiştir. Yani, hamamın sağlık yönünü düşünüp ön plana çıkaracak kadar bir anlayış oluşmamıştır. Oysa, günümüzün tercih sebeplerine bakacak olursak, daha çok temizlik, sağlık ve güzellik amaçlı kullanımın öne çıktığını görmekteyiz.

Sağlık, Güzellik ve Esenlik için Hamam

Hamamların faydaları yıllar öncesinden biliniyordu. Cildi ve bedeni temizlemek ve toksinden arındırmak, kan dolaşımını arttırmak, immun sistemi uyarmak ve komple bir fiziksel ve mental zindeliği desteklemek için gerekli bir yöntem olarak bakmak gerekir.

Hamam ya da buhar banyoları kişiyi gevşetir ve stresi azaltır. Kas ağrıları ya da artritle görülen sıkıntılar, sıcağın kasları gevşetmesi, ağrı ve inflamasyonu azaltmasıyla rahatlama meydana gelir. Astım ve alerjik sıkıntısı olan kişiler, sıcağın akciğerlerin hava yolunu genişletmesi ile nefes alış verişi kolaylaşır. Sıcak, yaygın soğuk algınlığını tedavi etmez fakat tıkanıklığı azaltır ve hızlı toparlanmaya yardımcı olur.

Hamam buharı, deri kan akımını arttırdığı ve terlemeyi oluşturduğu için cildinize iyi gelir. Yetişkin bir kişi, 40 C bir hamamda ortalama 30 dakikada 300-350 ml. İyi bir terleme gözeneklerden kir ve yüzeydeki ölü deri tabakasını çıkarır ve cilde sağlıklı bir parlaklık kazandırır. Akut sıvı kaybı, toplam beden suyu ağırlığında bir azalmaya neden olur, fakat bu geçici bir durum olduğu için tekrar sıvı alımıyla birlikte çabucak tam miktarını geri alacaktır.

Hamam, sağlık açısından aşağıdaki durumlara iyi geldiği bilinmektedir.

 • Stresi hafifletir, gevşetir ve dinlendirir.
 • Kas gerginliklerini ve ağrılarını giderir ve kısıtlı eklemleri acar.
 • Bağışıklık (İmmun) sistemini destekler.
 • Lenf sistemi temizliğini artırır.
 • Hamam kan dolaşımını arttırır.
 • Bedenin metabolik aktivitesini arttırır.
 • Soğuk, astım ya da alerjik durumlardan dolayı oluşan sinus tılanıklınlarını azaltır.
 • Cildin genç ve taze kalmasını sağlar.
 • Hamam bedeni özellikle deri altındaki depo yağ ve toksinlerden arındırmak için etkilidir.
 • Terleme sırasında buhar etkili bir biçimde toksinleri derinin yüzeyinden temizler.
 • Hamam sıcağı ve buharı kan damar akımını iyileştirir, hücresel seviyede oksijenlenmeyi arttırır.

Hamama Girmeden Önce!

 • Hamamın genel faydalarının yanında, yan etkilerini de göz ardı etmemek gerekir. Sağlık şartları uygun olmayan kişilerde, uygun olmayan zamanda girenlerde ve uygun olmayan şartlarda hamama girenlerde elbette hamam yan etkilere neden olabilmektedir. Saunaya göre riskleri ve yan etkileri her ne kadar az olsa da ciddiye almak gerekir. Ortalama 45-50ºC sıcaklığa ve 70-90 nem oranına sahip bir hamam, bazıları için normal gelebilir ama bazıları için çok zorlayıcı olabilir. Bundan dolayı hamamda kalma süresi de kişiden kişiye önem kazanmaktadır.
 • Hamamdan maksimum fayda sağlayabilmek ve zarar görmemek için gerekli şartlara dikkatle uymak gerekir.
 • Hamama girmeden önce bütün takılar (altın,mücevher) ve gözlüklerin çıkarılması gerekir. Metal, sıcakta ısınır ve ısınan metal kapiler damarları etkiler ayrıca deri de kızarıklık ve iritasyona neden olabilir. Kontakt lensler göz iritasyonuna neden olabileceği için hamama girmeden önce çıkarılmalıdır.
 • Tok mideyle hamama girmek sağlık açısından sakıncalı olduğu için, hamamdan önce yeme ve içmeyi kesmek gerekir. Hamamdan önce yenen yemek dolaşım sistemi üzerinde bir gerginlik oluşturur. Egzersizden önce olduğu gibi, iyi bir öğün yenmişse eğer hamama girmeden önce bir yada iki saat geçmesi için bekleyin. Bunun yanında, boş bir mideyle de hamam ve banyo yapmak doğru değil. Hamam, bir egzersiz gibi enerjinizi kullanır, sıvı ve mineral kaybına neden olur ve bazı insanlar bitkin duruma düştükleri zaman mide bulantısı yada baygınlık geçirebilirler. Bundan dolayı vücudunuzun belirtilerini göz önüne alarak düşük sıcaklıkta ve kısa süreli hamam yapmaya özen gösterin. Ayrıca, eğer fiziksel olarak kendinizi bitkin hissediyorsanız hamama girmekten kaçının.
 • Hamam ve sıcak alkol için uygun değil. Alkollü hamama girmek tehlikelidir.

Dikkat: Güneş yanığından dolayı acı çekiyorsanız hamama girmek iyi bir fikir değildir. Güneş yanığı benzeri cilt hasarlarında kese yaptırmak doğru değildir. Eğer ciddi bir hastalığınız yada akut kalp, dolaşım yada solunum probleminiz varsa hamamdan önce doktora danışmalısınız.

Hamamda Terapi Uygulamaları

Hamam ve buhar banyoları gibi, nemli sıcak yöntemler, görünen bir terapik etkiye sahip ve kültürden kültüre yüzyıllarca kullanılarak test edilmiş ve kanıtlanmıştır. Belki de en ilginç olan örnek, modern teknolojinin eski terapiyle karşılaşmasıdır, yani modern tedavilerde de birçok hastalığın tedavisinde sıcak uygulamalar ve buhar kullanılmaktadır. Ancak, bir hamamın sadece buhar banyosu özelliklerine sahip olması değil, daha ötesi, içerisinde birçok geleneksel ve yeni uygulamaları barındırma özelliğine sahip olması onu ölümsüz kılmaktadır.

Geçmişten günümüze kadar hamamlarda yıkanma, arınma, güzellik ve dinç kalma gibi genel sağlığı koruma amacının yanında bazı rahatsızlıklardan kurtulmak için de hamam uygulamalarından yararlanılmaktadır. Hamam uygulamaları içerisinde, hamamı en çok önemli kılan “kese” “köpük masajı” ve “tüylerin temizliği” dır. Bu uygulamaların çok iyi bir “arınma -arındırma” ve rahatlatma geleneği olduğu görünmektedir. Bunun yanında, kil, yosun ve bitkisel kaynaklı (ezme, toz, bal, kahve vb.) vücut bakımı uygulamalarının daha çok güzellik ve cilt bakımı amaçlı kullanıldığını görmekteyiz. Masaj uygulamalarının termal bir ortamda oldukça derin ve etkili manipulasyonlar içermesi bakımından ciddi bir terapi etkisi meydana getirmektedir. Tüm bu uygulamalar, bilinçli ve usta kişiler tarafından yapıldığı zaman son derece etkili ve faydalı sonuçlar ortaya koyduğunu görebilmekteyiz.

Kısacası, hamamlar sadece keselenme ve yıkanma amacının daha ötesinde, bedensel ve ruhsal arınma ile bütünsel terapi, masaj aracılığıyla tedavi ve bedensel güzellik için vücut bakımlarının yapıldığı sağlık, sosyal ve kültürel merkezlerdir.

Türk Hamam Uygulamaları Sınıflaması

Türk Hamam Kültürüne ait geleneksel uygulamaların sağlık ve uygulama etkinliği açısından üç sınıfta değerlendirilmesi ve vücut bakımı, vücut sağlığı ve güzelliği açısından bu üç aşamada yapılması tavsiye edilir. Nihat Ayçeman tarafından oluşturulan bu gruplandırma aynı zamanda bir eğitim programı olarak da planlanmıştır. Daha iyi ve kaliteli hizmet uygulamaları için sürekli iyileştirme ve geliştirmenin gerekliliği esas alınarak, üzerine çalışmalar devam etmektedir.

1-Temizlenme ve Arınma

Kese: Türk Hamam geleneğinde ilk aşamayı oluşturan “Kese” iyi bir terlemeden sonra temizlenmek ve arınmak için kullanılır. Kese, derinin gözeneklerindeki bakteri, zararlı ve atık maddeleri çıkarır ve tıkanmış gözenekleri açar, pürüzleri giderir. Beden örtüsünü derinlemesine temizler. Cildin ölü tabakasını temizler ve toksik hücrelerden arındırır ve üst tabakanın yeniden yapılanmasını sağlar. Kese sadece bedenimizi temizlemek ve güzelleştirmekle kalmaz, vücudu bir bütün olarak daha sağlıklı kılar. Özellikle Bağışıklık sisteminin güçlenmesiyle vücut hastalıklara karşı daha sağlıklı ve daha dinç olacaktır.

Köpük Banyosu: İyi ve sağlıklı bir keseden sonra, kesenin faydalı etkilerini tamamlamak ve vücudun daha iyi temizlenmesini sağlamak için yapılır. Geleneksel Türk Hamam usulü ile tüm vücut kaplanacak şekilde köpük yapılır. Rutin yıkanma gibi her gün alınabilir.

Lif Masajı: Köpük banyosunun devamında yapılır. Doğal lif masajı ile sadece deri temizliği değil, özellikle deri, deri altı yağ dokusu ve sellulit dokunun hareketliliği sağlanır ve artan kan dolaşımıyla birlikte toksinlerin vücuttan atılımı hızlanır.

2- Türk Masajı ya da Hamam Masajı

Masaj, elle birebir olarak uygulanan fizyolojik ve psikolojik etki yaratan kendine ait el teknik ve becerilerinin sistemleştiği sağlık, spor, estetik ve güzellik gibi alanları kapsayan bir uygulama dalıdır.” Masaj, aynı zamanda vücut dokularını manipüle etmenin bilimsel bir yöntemi olarak tanımlanmaktadır. Masajın fizyolojik ve psikolojik etkinliğini artırmak için çeşitli ajanlar (yağ, krem, sıcak, sauna, ısıtıcı lambalar vb.) kullanılmaktadır. Bu ek uygulamaların başında vücuda uygulanan termal ısı gelmektedir. Bu anlamda bakılırsa, masajdan maksimum etki elde etmek için hamam ve hamam içerisinde yapılan uygulamaların eşsiz ve benzersiz olduğu görünmektedir.

Hamamın termal etkisinden dolayı vücuttaki tüm dokular derinlemesine yumuşar ve gevşer. Masaj için ideal duruma gelen bedene ihtiyaç ve amaç doğrultusunda istenen masaj yapılır.

Hamamda yapılan masaj manipulasyonları Derin Doku Masajı etkisini ortaya koymaktadır. Derin dokularda meydana gelen yapışıklıklar, sertlikler ve eklem kısıtlılığı ve hareketsizliği hedef alınarak sabunlu ya da sabunsuz derinlemesine etkili olabilen teknikler ile masaj yapılır.

3- Hamamda Vücut Bakımı

Osmanlı döneminin Saraylarında ve Hamamlarında Sultanlara bakıcıları tarafından baştan aşağı (saç, vücut, ayak-tırnak) bakım yapılırdı. O dönemlerde zeytinyağlı sabunlar, gül suyu, gül esansı başta olmak üzere çeşitli esanslar, kına vb. ürünlerle yapılan güzellik bakımı uygulamaları günümüzde tekrar gün yüzüne çıkmaya başladı. Türk Hamam geleneği uygulamalarından biri olan vücut bakımı uygulamasının sağlıklı etkinliği açısından, özellikle "Temizlenme ve arınma" aşamasından sonra yapılması tavsiye edilir. Vücut bakımı için çamur (Kil, yosun vb.), bitkisel ekstreler, bitkisel sular, birkisel yağlar, bal, süt, yoğurt kullanılabilir. Taze meyve suları, gül suyu, aromatik ve bitkisel yağlar ile hazırlanmış kil/yosun tüm vücuda sürülebilir. Derinlemesine etki için aynı zamanda masaj yapılır. Bazı ürünler, bedenin toksinlerden arınmasına yardımcı olduğu gibi, cildin daha temiz, canlı, parlak ve pürüzsüz görünmesini sağlar, selülitin ve kırışıklıkların giderilmesinde de yardımcı olur. Uygulamanın etkinliği, seçilen malzemenin ve uygulamanın kalitesine bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Hamamın bu kadar zengin olduğunun farkında mıyız acaba? Hamam’a sadece eski tas eski Hamam olarak bakmamak gerekir. Türk Kültürüne ait olan bu eşsiz ve benzersiz kültür zenginliğinin farkında olmak için sağduyulu da olmak gerekir.

 

Okunma 2578 defa
Öğeyi Oyla
(2 oy)

qr kode footer1

Biz Kimiz?

2500 metrekare zemin üzerindeki Sağlık Kulübümüz'de son teknoloji Gym Cardio alanı, 2 si süit toplam 4 adet masaj odası, Türk Hamamı, Buhar odaları, Sauna, Kar çeşmesi, Himalaya Tuz odası, Özel Pilates ve Power Plate dersleri, 18 metre kapalı havuz ve çocuk havuzu, Dinlenme odası, Solaryum, Lazer Epilasyon Merkezi, Ozon Sauna terapi merkezi ve Hidro Masaj bölümümüz bulunmaktadır.

1472487545 facebook 1472487475 twitter 1472487506 youtube 1472487517 instagram 1472487498 pinterest 1472487575 linkedin 1472487561 googleplus 1472487604 tumblr 1473192108 Flickr

Bültene Üye Ol

e - posta listemize abone olarak, bizimle ilgili en son kampanyaları veya haberleri alabilirsiniz. ---------------------------------------------------------
Asla Spam gönderilmez!
JoomShaper